РЕЗУЛЬТАТИ СОЦІОЛОГІЧНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ «ЕФЕКТИВНІСТЬ ЗАХОДІВ УРЯДУ, СПРЯМОВАНИХ НА СТИМУЛЮВАННЯ НАСЕЛЕННЯ ДО ЗАОЩАДЖЕННЯ, ЕФЕКТИВНОГО ВИКОРИСТАННЯ ЕНЕРГЕТИЧНИХ РЕСУРСІВ ТА ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ»

РЕЗУЛЬТАТИ СОЦІОЛОГІЧНОГО ДОСЛІДЖЕННЯ

«ЕФЕКТИВНІСТЬ ЗАХОДІВ УРЯДУ, СПРЯМОВАНИХ НА СТИМУЛЮВАННЯ НАСЕЛЕННЯ ДО ЗАОЩАДЖЕННЯ, ЕФЕКТИВНОГО ВИКОРИСТАННЯ ЕНЕРГЕТИЧНИХ РЕСУРСІВ ТА ЕНЕРГОЗБЕРЕЖЕННЯ»

(дані по Запорізькій області)

Дослідження є складовою частиною всеукраїнського опитування щодо ефективності заходів уряду, спрямованих на стимулювання населення до заощадження, ефективного використання енергетичних ресурсів та енергозбереження.

У звіті наведено результати опитування по Запорізькій області.

Метою дослідження є аналіз громадської думки мешканців Запорізької області щодо ефективності заходів уряду, спрямованих на стимулювання населення до заощадження, ефективного використання енергетичних ресурсів та енергозбереження.

Дослідження проводилось шляхом телефонного опитування заявників, які звернулись на Запорізьку обласну «гарячу» лінію  з подальшою обробкою та аналізом отриманих даних.

В телефонному режимі було опитано 260 мешканців Запорізької області. Під час опитування збережено анонімність та конфіденційність відповідей усіх респондентів.

Дослідження мало на меті реалізацію наступних завдань:

  • виявити ступінь зацікавленості тематикою енергоефективності та економії (енергозбереження);
  • проаналізувати рівень обізнаності щодо державної підтримки енергозбереження;
  • дослідити міру обізнаності населення щодо можливих шляхів зменшення комунальних витрат: підвищення енергоефективності домогосподарства, встановлення лічильників тощо;

 

  • визначити можливість зниження витрат на житлово-комунальні послуги, зокрема на опалення, шляхом підвищення енергоефективності домогосподарства;
  • оцінити рівень доступності за ціною засобів підвищення енергоефективності для пересічного українця;

 

Реалізація мети та поставлених завдань представлена постановкою ряду запитань, статистичні розподіли та графічне відображення яких представлено нижче.

 

 

Розподіл відповідей респондентів на питання:

Рис.1 Зацікавленість тематикою енергоефективності та економії (енергозбереження)

Варіант відповіді/

балансоутримувач

ОСББ (об`єднання співвласників багатоквартирного будинку) ЖЕК (житлово-експлуатаційна контора) Проживаю в приватному будинку
Так, спеціально збирав інформацію 53,1% 32% 27,9%
Так, цікавився відповідними сюжетами 8,6% 19,5% 30,2%
Чув, але спеціально не цікавився 14,8% 25% 23,3%
Ні, не вважаю цю тематику актуальною для себе 23,5% 23,4% 18,6%
Всього 100% 100% 100%

Згідно графіку, простежується значний рівень зацікавленості даною тематикою (збирання інформації та інтересу до відповідних сюжетів) серед мешканців Запорізької області. Так, кожен другий респондент за останні 3 роки так чи інакше цікавився тематикою енергоефективності та економії (енергозбереження).

Табл.1 Зацікавленість тематикою залежно від балансоутримувача будинку

Згідно таблиці 1, більшість мешканців ОСББ Запорізької області зацікавлені даною тематикою. Так, кожен другий мешканець ОСББ спеціально збирав інформацію щодо енергоефективності та економії. Мешканці, будинки яких знаходяться на балансі ЖЕКу, та жителі приватних будинків дещо менше зацікавлені даною тематикою.

Рис.2 Розподіл відповідей на питання : «Чи робили ви кроки, спрямовані на енергозбереження та заощадження на комунальних витратах, останні 3 роки?»

 

Згідно графіку, прослідковується тенденція до збільшення заходів мешканцями Запорізької області, спрямованих на енергозбереження та заощадження на комунальних витратах. Так, кожен другий мешканець вжив певних заходів: утеплив вікна, встановив лічильник тощо, проте кожен п`ятий не робив жодних кроків.

Варіант відповіді/

балансоутримувач

ОСББ (об`єднання співвласників багатоквартирного будинку) ЖЕК (житлово-експлуатаційна контора) Проживаю в приватному будинку
Вжив певні заходи (утеплив вікна, встановив лічильник тощо) 59,3% 52,3% 50%
Звернувся за субсидією 16% 14,8% 12,5%
Ні, нічого не робив 13,6% 25,9% 25%
Важко сказати/відмова від відповіді 11,1% 7% 12,5%
Всього 100% 100% 100%

Табл.2 Розподіл відповідей на питання: «Чи робили ви кроки, спрямовані на енергозбереження та заощадження на комунальних витратах, останні 3 роки?» залежно від балансоутримувача будинку

Більш активними в плані вжиття заходів, спрямованих на енергозбереження та заощадження на комунальних витратах є мешканці ОСББ. Наймеш активними є мешканці приватного будинку та ЖЕКу, серед яких кожен четвертий не вживав жодних кроків в цьому плані.

Рис.3 Розподіл відповідей на питання «Якщо взяти сукупний дохід вашої сімї, скільки приблизно Ви витрачаєте на оплату комунальних послуг?»

Комунальні послуги залишаються основною статтею витрат мешканців Запорізької області. Так, більшість респондентів витрачають приблизно половину сукупного доходу сім`ї на оплату комунальних послуг.

Варіант відповіді/

балансоутримувач

ОСББ (об`єднання співвласників багатоквартирного будинку) ЖЕК (житлово-експлуатаційна контора) Проживаю в приватному будинку
Менше третини 38% 19,5% 12,5%
Приблизно половину доходу 35,8% 47,7% 37,5%
Більше двох третин 19,8% 27,3% 12,5%
Важко сказати/відмова від відповіді 6,2% 5,5% 37,5%
Всього 100% 100% 100%

Табл.3 Розподіл відповідей на питання : «Якщо взяти сукупний дохід Вашої сім’ї, скільки приблизно Ви витрачаєте на оплату комунальних послуг?» залежно від балансоутримувача будинку?»

Мешканці ОСББ, згідно даних, наведених в табл.3 витрачають в основному менше третини сукупного доходу родини на сплату комунальних послуг в той час, як мешканці приватних будинків та ЖЕКу витрачають приблизно половину або більше двох третин доходу.

 

Рис.4«Обізнаність щодо державної підтримки енергозбереження»

Згідно графіку майже кожен п`ятий мешканець Запорізької області брав участь в урядовій програмі «Теплі кредити», яка розроблена агентством Держенергоефективності, і діє для населення та ОСББ з жовтня 2014 року. Кожен третій респондент зазначив, що хотів би отримати більше інформації щодо державної програми підтримки енергоефективності. Лише ~ 16% респондентів зазначили, що на даний час не потребують даної інформації.

Варіант відповіді/

балансоутримувач

ОСББ (об`єднання співвласників багатоквартирного будинку) ЖЕК (житлово-експлуатаційна контора) Проживаю в приватному будинку
Так, беру/брав участь в урядовій програмі «теплі кредити» 37% 10,9% 4,7%
Щось чув, але не знаю подробиць і хотів би більше інформації 23,5% 27,8% 41,8%
Не знаю, але будь-яка підтримка в даній сфері-це добре 9,9% 18,9% 23,3%
Ця інформація на даний момент мені не потрібна 28,4% 41,4% 30,2%
Важко сказати/відмова від відповіді 1,2% 1%
Всього 100% 100% 100%

Табл.4 «Обізнаність респондентів щодо державної підтримки енергозбереження» /балансоутримувач будинку

Мешканці ОСББ є найбільш обізнаними щодо державної програми підтримки енергозбереження, а також найбільша частка учасників урядової програми «Теплі кредити» припадає на жителів ОСББ.

Мешканці будинків, що знаходяться на балансі ЖЕКу, зазначили, що не потребують інформації щодо енергозбереження в той час, як більшість жителів приватних будинків наголосили на тому, що потребують більше інформації та подробить щодо функціонування даної державної програми.

 

Рис.5 Обізнаність респондентів щодо можливих шляхів зменшення комунальних послуг.

 

 

Серед мешканців Запорізької області простежується високий рівень обізнаності щодо можливих шляхів зменшення комунальних витрат: підвищення енергоефективності домогосподарства, встановлення лічильників тощо. Так, значна більшість мешканців Запорізької області володіють необхідною інформацією (35%)  або щось чули, але потребують більше інформації (27,7%).

 

Варіант відповіді/

балансоутримувач

ОСББ (об`єднання співвласників багатоквартирного будинку) ЖЕК (житлово-експлуатаційна контора) Проживаю в приватному будинку
Володію необхідною інформацією 56,8% 22,7% 25,8%
Щось чув, але не знаю подробиць і хотів би більше інформації 18,5% 31,3% 37,2%
Ця інформація на даний момент мені не потрібна 3,7% 15,6% 13,8%
Не володію даною інформацією 17,3% 28,1% 20,9%
Важко сказати/відмова від відповіді 3,7% 2,3% 2,3%
Всього 100% 100% 100%

Табл.5.Обізнаність щодо можливих шляхів зменшення комунальних витрат/ балансоутримувач будинку

Більша половина (56,%) мешканців  ОСББ відмітили, що володіють необхідною інформацією щодо можливих шляхів зменшення комунальних витрат, в той час, як кожен третій житель будинків, які знаходяться на балансі ЖЕКу, зазначили, що потребують більшої кількості інформації. Кожен четвертий мешканець приватного будинку володіє необхідною інформацією щодо зменшення комунальних витрат, але більшість (37,2%) цікавляться даною тематикою та потребують більшої інформації.

Рис.6 Розподіл відповідей на питання: «На Вашу думку, чи допоможе підвищення енергоефективності домогосподарства суттєво знизити витрати на опалення?»

Переважна частка мешканців Запорізької області відмітили, що підвищення енергоефективності домогосподарства зможе суттєво (~40%) або деякою мірою (25%) знизити витрати на опалення. При цьому, більшість респондентів, незалежно від того, хто відповідає за утримання їх будинку, погоджуються з тим, що підвищення енергоефективності суттєво знизить витрати на опалення. Кожен десятий респондент зазначив, що ефект буде довго окуповуватись.

Рис.7 Доступність за ціною засобів підвищення енергоефективності для пересічного українця.

Майже 15% погодились, що кожен українець за бажанням може дозволити собі придбання засобів підвищення енергоефективності. Кожен четвертий респондент відмітив, що засоби підвищення енергоефективності доступні лише заможнім громадянам, кожен п`ятий зазначив, що підвищення енергоефективності доступне лише при наданні державної підтримки.

Варіант відповіді/

балансоутримувач

ОСББ (об`єднання співвласників багатоквартирного будинку) ЖЕК (житлово-експлуатаційна контора) Проживаю в приватному будинку Важко сказати/

відмова від відповіді

Всього
За бажанням кожен може собі дозволити 57,9% 31,6% 7,9% 2,6%% 100%
Доступно лише заможним громадянам 33,8% 41,5% 21,5% 3,2% 100%
Доступно лише при наданні державної підтримки 25% 55,4% 16% 3,6% 100%
Занадто дорого для загального вжитку 22% 58% 17% 3% 100%

 

Табл.7 Доступність за ціною засобів підвищення енергоефективності для пересічного українця /балансоутримувач будинку

Більшість мешканців ОСББ (57,9%) відмічають, що за бажанням кожен може дозволити собі придбання засобів підвищення енергоефективності за бажанням, кожен четвертий – що це доступно лише при наданні державної підтримки. Більшість мешканців будинків, що знаходиться на балансі ЖЕКу (41,5%), стверджують, що дані засоби доступні лише заможним громадянам, або пересічним українцям за умови надання державної підтримки (55,4%). Мешканці приватних будинків відмічають низький рівень доступності засобів підвищення енергоефективності для пересічного українця.

Рис.8 Балансоутримувач будинку

 

 

ВИСНОВКИ

Найголовнішою умовою реалізації підвищення енергоефективності, зниження втрат, економії паливно-енергетичних ресурсів є стимулювання енергозбереження. Дія Закону України «Про енергоефективність у житловому фонді України» спрямована на стимулювання власників житла щодо впровадження заходів з підвищення ефективності споживання паливно-енергетичних ресурсів, збільшення частки відновлювальних джерел енергії, забезпечення нормативного теплового режиму в багатоповерхових житлових будинках, а також на регулювання відносин з розробки, фінансування та виконання проектів термомодернізації існуючих житлових будинків усіх форм власності.

Згідно з результатами дослідження, за останні 3 роки спостерігається підвищення інтересу мешканців Запорізької області до тематики енергоефективності та енергозбереження (збирання інформації та підвищення інтересу до відповідних сюжетів). При цьому найбільша частка зацікавлених даною тематикою припадає на жителів ОСББ (об`єднання співвласників багатоквартирного будинку).

Окрім цього,  кожен другий мешканець вжив певних заходів: утеплив вікна, встановив лічильник тощо, проте кожен п`ятий не робив жодних кроків. Більш активними в плані енергозбереження та енергоефективності є мешканці ОСББ.

Значна частка витрат із сукупного доходу сімей, які проживають на території Запорізької області, припадає на витрати на житлово-комунальні послуги. При цьому, більшість мешканців Запорізької області витрачають приблизно половину сукупного доходу на оплату комунальних витрат.

Для оптимізації та зменшення витрат на комунальні послуги для населення та ОСББ діє розроблена Держенергоефективності та запроваджена Урядова програма «теплих кредитів». Згідно результатам опитування, 35% респондентів відмічають, що підтримка держави в сфері енергоефективності та енергозбереження необхідна, і ~18% населення вже скористались програмою «теплих кредитів». Але при цьому, кожен третій респондент відмічають потребу в більшому інформуванні щодо можливостей підвищення енергозбереження та енергоефективності в своїх оселях.

При цьому, відмічається високий рівень обізнаності щодо можливих шляхів зменшення комунальних витрат: підвищення енергоефективності домогосподарства, встановлення лічильників тощо серед мешканців Запорізької області. Проте кожен третій респондент відмічає, що володіє недостатньою інформацією та потребує у більшому інформуванні за даною тематикою.

Більшість мешканців Запорізької області, незалежно від того, хто відповідає за утримання їх будинку (ОСББ, ЖЕК…),  погоджуються з тим, що підвищення енергоефективності суттєво знизить витрати на опалення. При цьому, респонденти зазначають, що засоби підвищення енергоефективності є малодоступними для пересічного українця, і більшість мешканців може придбати їх лише за умови наявності державної підтримки.

Таким чином, зважаючи на отримані результати: підвищення інтересу мешканців Запорізької області щодо тематики енергоефективності та енергозбереження, потребу в більшому інформуванні щодо можливостей підвищення енергозбереження та енергоефективності, щодо шляхів зменшення комунальних витрат та малодоступність засобів підвищення енергоефективності для пересічного українця необхідним є підвищення рівня інформованості жителів даної області щодо заходів уряду, спрямованих на стимулювання населення до заощадження, ефективного використання енергетичних ресурсів та енергозбереження,  державної програми підтримки енергозбереження та модернізація механізму та процедури придбання засобів для підвищення енергоефективності.